Istnieją przypuszczenia, iż pierwszą świątynię wybudowano w XI wieku z inicjatywy francuskich misjonarzy benedyktyńskich, którzy zapoczątkowali tu kult św. Lamberta.
Kolejny kościół powstał dzięki staraniom królowej Bony. W XIV wieku kościół ten był już murowany, zbudowany w stylu gotyckim. Po licznych pożarach został całkowicie zniszczony. Obecny kościół został wybudowany w latach 1869-1876 w stylu neobarokowym, z trzema wieżami od frontu. Prezbiterium i nawę główną oświetla 11 okien, wewnątrz jest 5 ołtarzy, w tym najpiękniejszy główny, zaprojektowany w stylu neorenesansowym.
W kościele znajduje się wiele cennych obrazów o tematyce sakralnej, m.in. obrazy św. Lamberta autorstwa Ignacego Jasińskiego z 1873 r., św. Walentego z XVIII-XIX w. oraz dwa cenne płótna szkoły holenderskiej z XVI-XVII w. - „Chrystus wśród dzieci” i „Koronowanie cierniem”.
Kolegiata św. Lamberta w Radomsku
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)























