Jej budowę rozpoczęto pod kierunkiem architekta Jana Buszta w 1632 r., a konsekrowano w 1656r .
Obecny rokokowy ołtarz główny został zbudowany w 1796r, jego centralną część zajmuje obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej stronie nawy głównej znajduje się kaplica św. Jacka, założyciela dominikanów w Polsce, a po prawej kaplica Matki Boskiej. Oryginalnością kościoła, zakrystii i korytarza dolnego w klasztorze jest bogata gipsatura i sztukateria.
W muzeum zorganizowanym w przyległym do kościoła klasztorze można oglądać wiele obrazów, feretrony, stare kościelne chorągwie, rzeźby, meble i wszelkiego rodzaju pamiątki historyczne. W roku 2000 przy sanktuarium gidelskim powstała Droga Krzyżowa, Gidelska Kalwaria.
Świątynia stoi w miejscu znalezienia przez miejscowego rolnika Jana Czeczka w maju 1515 r. cudownej, kamiennej figurki Matki Boskiej Gidelskiej. Anna z Rusocic Dąbrowska do opieki nad tą malutką, bo zaledwie dziewięciocentymetrową figurką, sprowadza w 1615 r. do Gidel dominikanów, przeznacza też pieniądze na zbudowanie kościoła i klasztoru.
Kościół p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej wzniesiono w latach 1632-44 pod kierunkiem architekta Jana Buszta. Budowa trwała wiele lat w związku z perturbacjami: rychłej śmierci Anny Dąbrowskiej i zniechęcenia spadkobierców Jana Oleskiego i jego żony Zuzanny do dominikanów. Jeszcze później, bo w 1640 r. rozpoczęto stawiać nowy klasztor pod nadzorem architekta Stanisława Dworkowskiego. Świątynia posiada wiele cech charakterystycznych dla wczesnego baroku.
Jest to budowla murowana, oryginalnie orientowana, zbudowana na planie krzyża, w typie bazyliki z transeptem, w ramionach którego urządzono dwie kaplice. Prezbiterium oraz ramiona transeptu zakończone są półkoliście. Od strony zachodniej nad frontonem kościoła wznoszą się dwie wieże z hełmami neorenesansowymi. Od strony wschodniej do ściany świątyni przylega zakrystia. Ściany rozdzielają pilastry przyścienne w porządku toskańskim, wysokie, zakończone półkoliście. Fasada jest trójdzielna, dwukondygnacyjna z trójkątnym szczytem. Portal główny wykonano z piaskowca w stylu późnego renesansu i przyozdobiono go herbem Jastrzębiec. Budowlę przykrywają dachy dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę w części środkowej.
Wewnętrzny wystrój kościoła realizowano powoli na przestrzeni XVII i XVIII w. Oryginalnym akcentem kościoła, zakrystii i korytarza dolnego w klasztorze jest bogata gipsatura i sztukateria w tzw. typie lubelsko-kaliskim. W zakrystii kościoła, kaplicy i zabudowaniach klasztornych znajduje się seria tzw. obrazków dewocyjnych, na których malowano opisy cudów. Jest ich obecnie 85 i stanowią źródło wiedzy o życiu ówczesnego społeczeństwa. Nawy boczne sklepione krzyżowo, otwarte względem nawy głównej filarowymi arkadami. Nawa główna, prezbiterium oraz ramiona transeptu sklepione kolebkowo z lunetami, ozdobione stiukami o motywach roślinnych. Zakrystia znajduje się w skrzydle klasztoru i przylega do północnej ściany kościoła. Ozdobiona została drewnianą boazerią, intarsjowaną różnymi gatunkami drewna. Ponadto znajdują się tutaj szafy na przedmioty liturgiczne, wykonane z drewna, intarsjowane lub malowane.
Po lewej stronie nawy głównej znajduje się kaplica św. Jacka, założyciela dominikanów w Polsce. Fundatorem tej kaplicy w 1653 r. był wojski piotrkowski Wojciech Gniewosz.
W latach 1741-44 zbudowano u wejścia do kaplicy klasycystyczną bramę, a na jej szczycie umieszczono pozytyw organowy. Przedmiotem szczególnej czci w kaplicy są relikwie ręki św. Jacka, przechowywane w specjalnie skonstruowanym, przenośnym relikwiarzu.
Po prawej stronie nawy głównej kaplica Matki Boskiej Bolesnej, oddzielona trójdzielną, rokokową, okratowaną bramą z kręconymi kolumnami. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobiony rokokowy ołtarz główny z 1796 r., jego centralną część zajmuje obraz Wniebowzięcia NMP namalowany przez Michała Stachowicza.
Ołtarz związany jest z chórem zakonnym, oddzielonym od prezbiterium specjalną ozdobną ścianką. W stallach chóru umieszczono obrazy świętych dominikańskich autorstwa M. Stachowicza. Pozostałe ołtarze barokowe pochodzące z 1 poł. XVIII w. W centralnym punkcie specjalnie skonstruowanego, bogato rzeźbionego ołtarza pochodzącego z 1651 r., usytuowanego w kaplicy Matki Boskiej Gidelskiej, umieszczono figurkę Matki Boskiej Gidelskiej. W 1617 r. została ona oszlifowana i nabita na blachę przez Jana Kobielskiego.
Boki ołtarza zdobią ustawione perspektywicznie kolumny i rzeźby. Ołtarz zadziwia swoim pięknem i przemyślanym rozwiązaniem architektonicznym. Figurka umieszczona w niszy, jakby w relikwiarzu. Niszę otacza wiele małych kolumienek, tworzących świetną perspektywę dla bardzo małej figurki, dzięki czemu jest ona optycznie wyeksponowana. W skrzydłach bocznych ołtarza ustawiono rzeźby.
W części końcowej naw bocznych i przy filarach nawy głównej zbudowano dziesięć ołtarzy, dwa z nich znajdujące się przy wejściu do świątyni usunięto w 1766 r. w celu uzyskania lepszej perspektywy dla całego kościoła. Wszystkie ołtarze wykonano w stylu barokowym w 1 poł. XVIII w.
Do stylu barokowego kościoła dostosowana jest ambona oraz sześć rzeźbionych konfesjonałów. Posadzkę marmurową w trzech nawach ułożył w 1854 r. Piotr Schmidt. Obecny prospekt organowy pochodzi z lat 1796-97, zbudowany przez organmistrza Wilhelma Schefflera. Z poprzednich organów pozostały prawdopodobnie figurki aniołków grających na instrumentach muzycznych, które obecnie stanowię ozdobę wystroju zakrystii. Ponadto na uwagę zasługują obrazy trumienne z XVII w., cykl tajemnic różańcowych oraz trzy wielkie płótna przedstawiające całą historię cudownej figurki. W latach 80-tych XIX w. odnowiono wszystkie ołtarze, w 1896 r. na nowo ozłocono ołtarz Matki Bożej, zaś w okna kościelne wprawiono witraże wykonane przez J. Kosikiewicza.
Po wojnie dominikanie prowadzili intensywne prace remontowo konserwacyjne. Cały dach pokryty został blachą miedzianą, odgrzybiono mury, odnowiono zakrystię i kaplicę Matki Bożej, ufundowano nowe dzwony, postawiono ogrodzenie z kamienia granitowego. Gruntownego remontu dokonano również w klasztorze.
Dominikanie opiekujący się cudowną figurką są w posiadaniu księgi z licznymi wotami i świadectwami uzdrowień, zachowało się bardzo wiele świadectw pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza. Mówią one o dokonanych za wstawiennictwem Maryi cudownych uzdrowieniach.
Koronacja figurki miała miejsce 19 sierpnia 1923 r. W uroczystościach uczestniczyło przeszło stu księży i 300-tysięczna rzesza wiernych. Przy okazji jubileuszu 75-lecia koronacji figurki Matki Bożej obchodzonego w 1998 r., sanktuarium otrzymało zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej.
Klasztor wzniesiony został na planie prostokąta. Na parterze układ jest dwutraktowy z pomieszczeniami po jednej stronie wzdłuż korytarza, na piętrze zaś bazylikowy. Sklepienia w korytarzu są krzyżowe, w celach kolebkowe z lunetami.
W muzeum zorganizowanym w klasztorze w 1950 r. eksponowane są zabytki sztuki sakralnej i regionalnej. Oglądać można wiele obrazów, feretrony, stare kościelne chorągwie, rzeźby, meble i wszelkiego rodzaju pamiątki historyczne. Warto zwrócić uwagę na dwa zabytkowe stoły dębowe wykonane specjalnie z okazji wizyty podążającego do Wiednia Jana Sobieskiego.
Przyklasztorna biblioteka założona została w 1624 r. Zawiera kilka tysięcy woluminów. W 2000 r. przy sanktuarium gidelskim powstała Droga Krzyżowa - Gidelska Kalwaria. Miejsce to odwiedzają rzesze pielgrzymów z całej Polski jak również z zagranicy. Szczególnie przyciąga słynąca z licznych uzdrowień Madonna Gidelska.
Barokowa bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej wraz z klasztorem OO. Dominikanów
Klasztor Dominikanów
pl. Dominikański 6
97-540 Gidle
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)
























Powiat radomszczański to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki rowerowej. Malownicze trasy prowadzą przez lasy, doliny rzeczne, rezerwaty przyrody oraz urokliwe miejscowości pełne historii i lokalnych atrakcji. Rowerzyści mogą odkrywać jego piękno, podziwiać unikatową przyrodę i korzystać z licznych szlaków o różnym stopniu trudności. To idealny kierunek zarówno na rodzinne wycieczki, jak i dłuższe wyprawy dla aktywnych turystów. By ułatwić Wam rowerowe wojaże, przedstawiamy znakowane szlaki rowerowe przebiegające przez powiat radomszczański.