Krzyż upamiętniający Powstańców Styczniowych 1863 roku w Budzowie
Powstanie styczniowe 1863 roku było wielkim zrywem narodowościowym. Liczne odziały powstańcze działały także na terenie dzisiejszego powiatu radomszczańskiego.
Okolice Żytna, podobnie jak dziś, były gęsto porośnięte lasami, w których łatwo było się ukryć powstańcom. Wiedzieli o tym Rosjanie, którzy w rejony te wysyłali liczne patrole. Według miejscowych przekazów w okolicach wsi Budzów żołnierze carscy schwytali i zgładzili 6 powstańców. Okoliczni mieszkańcy miejsce ich stracenia upamiętnili sadząc sześć dębów. Tylko w ten sposób mogli utrwalić pamięć o nich, gdyż wszelkie inne formy były przez rosyjskiego zaborcę zabronione.
Pamięć o powstaniu styczniowym i ich bohaterach przetrwała. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. mieszkańcy w miejscu śmierci powstańców postawili dębowy, masywny krzyż. Później miejsce zostało ogrodzone drewnianym płotkiem.
Krzyż stoi do dzisiaj, jednak dęby nie wszystkie przetrwały ten czas. W 2023 r. Nadleśnictwo Gidle posadziło brakujące dęby, postawiono też nowy płot z drewnianych bali, na miejscu zniszczonego podczas burzy w 2021 r.
O historii tego miejsca można wiele dowiedzieć się z umieszczonej przez Nadleśnictwo tablicy.
Krzyż upamiętniający Powstańców Styczniowych 1863 roku
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)























