Pomnik pamięci Andrzeja Pełki i jego kolegów górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. przez ZOMO podczas pacyfikacji Kopalni „Wujek”.
Pomnik stoi na placu przed kościołem w Niedośpielinie. Poświęcony jest pamięci Andrzeja Pełki, pochodzącemu z tej miejscowości górnikowi, który zginął zastrzelony w pierwszych dniach stanu wojennego podczas pacyfikacji strajku w katowickiej Kopalni „Wujek”. W sumie wskutek działań oddziałów ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Na tablicy obelisku wymienieni są wszyscy górnicy, którzy zginęli w tym tragicznym wydarzeniu.
Andrzej Pełka pochowany został na cmentarzu w Niedośpielinie.
Pomnik pamięci Andrzeja Pełki
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)























