Pomnik Tadeusza Kościuszki z 1927 r.
Już w 1828 r., podczas prac regulacyjnych, wytyczono obszar mający pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Przedborza. W ten sposób na terenie na północ od dzisiejszej ulicy Trytwa, wzdłuż rzeki Pilicy, na dawnych łąkach zaczął powstawać park miejski. Jego zagospodarowanie rozpoczęło się na dobre od 1917 r., kiedy to postanowiono wybudować w jego obrębie kopiec Tadeusza Kościuszki.
Na posiedzeniu Rady Miasta Przedborza 18 września 1917 r. przedstawiona została propozycja upamiętnienia Tadeusza Kościuszki poprzez budowę kopca w parku miejskim, zwanym Ogrodem Saskim. Rozpoczęto prace. Przygotowany został obelisk z piaskowca wykonany przez miejscowego kamieniarza Antoniego Paruzela. Wykuty został na nim napis „Tadeuszowi Kościuszce w 100-letnią rocznicę śmierci 15 X 1917 roku”. Miał on być ustawiony na usypanym kopcu, jako podstawa do popiersia Naczelnika.
W 1918 roku zrodził się pomysł budowy pomnika. Jednak epidemia tyfusu, jaka nawiedziła miasto oraz trudna sytuacja ekonomiczna odradzającego się państwa polskiego doprowadziły do opóźnienia prac.
Gotowy pomnik stanął w 110. rocznicę śmierci Kościuszki w 1927 r.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Przedborzu
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)























