Pomnik w Olszynkach upamiętniający polskich lotników odsłonięty został 15 września 1991 r.
Jest 3 września 1939 r., pierwsze dni II wojny światowej. Drogą między Radomskiem i Częstochową poruszają się liczne kolumny niemieckich wojsk pancernych i zmechanizowanych. W tym dniu oddziały 10 Armii gen. Waltera von Reichenaua zajmują Radomsko. Rozpoczyna się trwająca prawie 6 lat okupacja niemiecka – czas smutku, terroru i śmierci.
Trwa też kampania wrześniowa, wojska polskie starają się stawiać opór nacierającym hitlerowcom. Dochodzi też do walk powietrznych. Niestety, siły niemieckie są przeważające.
Załoga polskiego samolotu PZL.23B „Karaś” w składzie: plutonowy pilot Czesław Borzęcki, kapral strzelec Czesław Buziuk oraz porucznik obserwator Tadeusz Frąckowiak, wykonywała w tym dniu lot bojowy bombardując niemieckie kolumny na drodze z Radomska do Częstochowy. Należący do 55 Eskadry Bombowej lekki samolot bombowy został zestrzelony przez Niemców i spadł w okolicach Olszynki koło Kobiel Wielkich. Cała załoga zginęła.
Lotnicy zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Kobielach Wielkich.
Pomnik upamiętniający polskich lotników 1939 r.
















.webp)



.jpg)
.webp)
.webp)
.webp)
.webp)












.webp)




























.webp)







.webp)























